“Rzeźnik” Max Czornyj

W książce “Rzeźnik” Max Czornyj przenosi nas w trudny świat Józefa Cyppka, w świat pełen ludzkich tragedii, wojny i smutku.

Autor nakreśla historię seryjnego mordercy i kanibala starając się wniknąć w jego chory umysł. Jednocześnie pokazuje jak traumatyczne przeżycia mogą wpłynąć na pokiereszowaną ludzką psychikę. Udaje mu się trudna próba uchwycenia człowieczeństwa, drogi która sprawiła, że człowiek z ojca rodziny stał się potworem.

źródło: https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4893000/4893313/746717-352×500.jpg

“Rzeźnik” to wyzwanie dla pisarza, któremu moim zdaniem Max Czornyj podołał świetnie. Stworzył mroczny, smutny klimat życia człowieka który stracił wszystko i zatracił się w szaleństwie żeby przeżyć. Analiza przemyśleń Cyppka jest brawurowa, ale bardzo realistycznie nakreślona.

Książka napawa smutkiem, grozą tego jak mogło wyglądać życie ludzi borykających się z trwającą wojną. Ludzi na których oczach giną inni, w makabryczny sposób otoczeni brakiem człowieczeństwa.

Czornyj stara się nakreślić obiektywną historię człowieka, który przeszedł wiele, a w makabrycznych zbrodniach znalazł ukojenie. Nie da się przejść obojętnie nad zbrodniami Jozefa Cyppka – “Rzeźnika z Niebuszewa”. Jest to historia kaleki , który został skazany na karę śmierci za zbrodnię na młodej kobiecie popełnioną w 1952 roku.

Książkę czyta się szybko, z rosnącym niepokojem. Moim zdaniem jest ona napisana tak realistycznie, że czuje się smród, bród i ból panujący dookoła. Chwyta za serce i nie pozwala przejść obojętnie nad tą historią.

Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *